دهان ایران حیوان نمایش ایرانی اخبار فرهنگی و هنری

دهان: ایران حیوان نمایش ایرانی اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری یک روز ویژه‌ جهت فرهادی و داودنژاد

فردا 17 اردیبهشت ماه سالگرد تولد علیرضا داودنژاد سازنده‌ی «نیاز»، «مصائب شیرین» و «بچه‌های بد» است و اصغر فرهادی کارگردان برگزیده اسکار، سازنده «درباره الی»،«جد

یک روز ویژه‌ جهت فرهادی و داودنژاد

یک روز خاص جهت فرهادی و داودنژاد

عبارات مهم : آموزش

فردا 17 اردیبهشت ماه سالگرد تولد علیرضا داودنژاد سازنده ی «نیاز»، «مصائب شیرین» و «بچه های بد» است و اصغر فرهادی کارگردان برگزیده اسکار، سازنده «درباره الی»،«جدایی نادر از سیمین» هم در همین روز متولد شده است است.

به گزارش ایسنا، علیرضا داودنژاد اسفند ماه گذشته در حالیکه اصغر فرهادی جهت دومین بار بعد از «جدایی نادر از سیمین»، جهت «فروشنده» سینمای کشور عزیزمان ایران صاحب اسکار کرد؛در متن نامه ای که خطاب به اصغر فرهادی نوشت، تحت عنوان «ضرورت مبرم همدردی»از این کارگردان مشهور سینمای کشور عزیزمان ایران خواست تا«برای حل معضلات طاقت فرسایی که علی رغم موفقیت های سالیان اخیر همچنان گریبان گیر سینمای کشور عزیزمان ایران هست، کمر همت ببندد و به یاری کسانی بیاید که می خواهند راه زندگی واقعی ایرانی را به سینمای ایرانی باز کنند.»

یک روز ویژه‌ جهت فرهادی و داودنژاد

علیرضا داودنژاد در حالی 64 سالگی و اصغر فرهادی 45 سالگی را پشت سر می گذارند که هر کدام در ساخت فیلم های اجتماعی جریان ساز بودند.

داودنژاد با «نیاز» در مقطع خود و بعد از آن با فیلم های چون «مصائب شیرین»،«بچه های بد»، «مرهم» و… توانست در جریان سینمای اجتماعی حضوری موثر داشته باشد.

فردا 17 اردیبهشت ماه سالگرد تولد علیرضا داودنژاد سازنده‌ی «نیاز»، «مصائب شیرین» و «بچه‌های بد» است و اصغر فرهادی کارگردان برگزیده اسکار، سازنده «درباره الی»،«جد

اصغر فرهادی نیز در حالی دهه ی چهارم زندگی اش را سپری می کند که به عنوان یک کارگردان ایرانی در عرصه جهانی آشنا می شود و با کسب دو اسکار جهت سینمای ایران،جایگاه خاص ای در کشور عزیزمان ایران و دنیا پیدا کرده است.

این روزها اصغر فرهادی جهت ساخت فیلم جدیدش در اسپانیا حضور دارد و مشغول پیش تولید فیلم جدیدش است.

دغدغه های پایدار کارگردان «نیاز»،«مصائب شیرین»

یک روز ویژه‌ جهت فرهادی و داودنژاد

ایسنا در ادامه همزمان با سالگرد تولد این دو فیلم ساز جریان ساز سینمای ایران،نگاهی دارد به آخرین اظهارنظرهایشان.

علیرضا داودنژاد به تازگی در گفت وگویی تحت عنوان کدام آینده؟! مبسوط با ایسنا از دغدغه های این روزهایش و مدیریت فرهنگی سخن گفت.

فردا 17 اردیبهشت ماه سالگرد تولد علیرضا داودنژاد سازنده‌ی «نیاز»، «مصائب شیرین» و «بچه‌های بد» است و اصغر فرهادی کارگردان برگزیده اسکار، سازنده «درباره الی»،«جد

این کارکردان سینما در این گفت گو مطرح کرد:«در واقع تأمین امنیت پایدار جهت سینما مستلزم تأمین امنیت جهت همه کالاهای فرهنگی هست. سینما جامع همه هنرهاست. موسیقی، ادبیات نمایشی، هنرهای تجسمی، نمایش، بازیگری و کارگردانی مولفه های مهم هنر سینما هستند. رونق سینما و همه رشته های هنری متقابلا به هم وابسته هست. بدون داشتن بازار امن جهت کالای فرهنگی به طور کلی مسئله بتوان جهت سینما هم امنیت و رونق پایدار به دست آورد و این برمی گردد به این توصیه کلیدی که اساسا گرایش غالب در کل سیاست گذاری ها به کدام سمت است؟ در واقع تأمین امنیت جهت بازار کالاهای فرهنگی تضمینی جهت اجرایی شدن آن گرایشی است که به خروج از انفعال و تقلید و مصرف و رفتن به سمتی فعال و مبتکر و مولد می اندیشد. چنین گرایشی خود را ناگزیر می بیند که در گام اول به سراغ تحولی فراگیر و اثرگذار در کل نظام آموزشی برود. ما نمی توانیم خط و رسم و طراحی و نقاشی و کاردستی را در مدارس خود از سکه بیاندازیم و آن وقت توقع داشته باشیم نیروی انسانی خوش قریحه و متخصص و خلاقی از نظام آموزشی ما بیرون بیاید که بتواند با تولیدکنندگانی که در رم، برلین، پاریس، لندن، نیویورک، سئول، توکیو و پکن وارد عرصه کار می شوند و متکی به آموزش های ذوقی و تخصصی و فنی غنی و پرسابقه هستند وارد مسابقه شوند.

متأسفانه ما امروز حتا در مسابقه با استانبول و آنکارا و ترکیه ای که در بیخ گوش ماست گرفتار پرسشها جدی هستیم. واقعا باید باورمان شود که ساختن یک مملکت و ساختن یک ملت دو پروژه جدا از هم نیست. ما قبل و بیش از هر چیز به نیروی انسانی خوش قریحه، متخصص و خلاق نیازمندیم. ما به نظام آموزشی کارآمدی نیازمندیم که قدر استعدادهای انسانی را بشناسد و جهت تربیت و اعتلای آن ها همت کند.

یک روز ویژه‌ جهت فرهادی و داودنژاد

ما به چشم هایی نیازمندیم که خوب ببینند و بتوانند نقاط و خطوط و سطح و حجم و طیف نور و رنگ و سایه روشن را از هم تمیز بدهند؛ ما به گوش هایی نیاز داریم که خوب بشنوند و هوش ما را به روابط آواها، نسبت های طلایی، ضرب آهنگ، ساختار و اسلیمی اصوات آشنا کند. ما به دستانی نیاز داریم که بتوانند با خاک و گل و سنگ و چوب و فلز و قلم وچکش کار کنند و سرانگشتانی چابک که از چشمی بینا و گوشی شنوا فرمان بگیرند. گوش و چشم و مغز و دست و قلب و پای آدمی مهم ترین عوامل کار و حرکت و آموزش پذیری و خلاقیت او هستند. اگر می خواهید از کم و کیف عملکرد آموزش و تربیت حواس و کسب مهارت ها به طور کلی تصوری واقع بینانه پیدا کنید نگاهی به صنایع دستی کشور بیاندازید.

ما با داشتن تمدنی کهن که از همان سده های اولیه قریحه و تخصص و خلاقیت خود را در کار با ابزار و ساخت و ساز اشیاء نشان داده و از این همه اقلیم و اقوام تغذیه شده، توقع داریم که امروز در صنایع دستی سرآمد باشد و جهت چین و هند و مصر و یونان و کشورهای آفریقایی و قاره آمریکا رقیبی جدی به حساب بیاید. ولی کافیست در قم، همدان، کردستان، آذربایجان، گیلان، سواحل خزر، خراسان، بلوچستان، سواحل خلیج فارس و نواحی کویری و مرکزی که سوابقی کهن در کار با ابزار و تولید اشیاء دارند سری بزنید تا متوجه شوید چگونه گرفتار رخوت و رکود و کسادی شده است ایم. آن چشم ها و گوش ها ومغزها و قلب ها و دست ها و سرانگشتان اموزش دیده و مجرب و خوش قریحه و متخصص و خلاق که آثار آن ها در همه گوشه و کنار و انواع موزه های داخل و خارج قابل مشاهده است ومی تواند به تولید صنایع دستی در کشور رونق ببخشد و با مرغوبیت در کالا به مسابقه های منطقه ای و جهانی وارد شود کجا هستند یا از کجا باید آورده شوند؟ این یعنی ضرورت تحول در نگرش، سیاست گذاری، برنامه ریزی، پژوهش، آموزش و فعالیت های کارگاهی آنچنانکه بتواند زنجیره تولید بسازد و بر شکاف آموزش و بازار کار غلبه کند.»

دعایی که اصغر فرهادی طلب کرد

اصغر فرهادی اسفند ماه و بعد از دریافت دومین اسکار در موزه سینما در مراسم تقدیرش با اشاره به بعضی حاشیه ها گفت: دعا کنید! خدا توانی به من بدهد که با همه حاشیه ها فقط روبروی خود را نگاه کنم و دلگرم باشم که باز هم اینجا کار کنم.

او با اشاره به اینکه این صحبت بهانه ای شد که حرفهای ابتدایی ام را زیاد باز کنم، یادآور شد: نوروز دو سال قبل وسایل ام را جمع کرده بودم و حتی چمدان ام را بسته بودم و می خواستم بروم ولی چون نوروز بود و پایتخت کشور عزیزمان ایران خلوت، میل ماندن در این شهر و کار کردن در من وجود داشت و خوشحالم که آن نوروز در این جا ماندم و یادم است که در خیابان بودم که به دستیارم در اسپانیا زنگ زدم و گفتم حال من، حالی نیست که به آنجا بیایم.

این کارگردان اظهار کرد: دعا کنید خدا توانی به من بدهد که با این حاشیه ها باز برگردم و این جا فیلم بسازم، چون فیلم ساختن در این جا جهت من فیلم سازی با دلم است ولی در آنجا با عقلم.

واژه های کلیدی: آموزش | ایران | سینما | آموزشی | ایرانی | سینمای | کارگردان | کارگردانی | اصغر فرهادی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs