دهان ایران حیوان نمایش ایرانی اخبار فرهنگی و هنری

دهان: ایران حیوان نمایش ایرانی اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری تصویرهای ، ۹ فیلم محبوب کن ۲۰۱۷ به گزینش منتقدان «ورایتی»

هفتادمین جشنواره بین‌المللی فیلم کن بعد از پشت سر گذاشتن ماراتنی ۱۲ روزه به کار خود آخر داد. فیلم «مربع» بروزترین ساخته روبن اوستلوند کارگردان سوئدی جایزه نخل ط

تصویرهای ، ۹ فیلم محبوب کن ۲۰۱۷ به گزینش منتقدان «ورایتی»

۹ فیلم محبوب کن ۲۰۱۷ به گزینش منتقدان «ورایتی» / تصاویر

عبارات مهم : تصویر

هفتادمین جشنواره بین المللی فیلم کن بعد از پشت سر گذاشتن ماراتنی ۱۲ روزه به کار خود آخر داد. فیلم «مربع» بروزترین ساخته روبن اوستلوند کارگردان سوئدی جایزه نخل طلای امسال را با خود به منزل برد و آندری زویاگینتسف فیلمساز روس با فیلم «بی عشق» جایزه هیات داوران را از آن خود کرد.

حالا که جشنواره هفتادم به آخر رسیده، بعضی از محبوب ترین فیلم های جشنواره کن ۲۰۱۷ را به گزینش دو منتقد مشهور «ورایتی» – پیتر دبروج و اوون گلایبرمن – در ادامه این گزارش معرفی کرده ایم.

بی علاقه / Loveless

تصویرهای ، ۹ فیلم محبوب کن ۲۰۱۷ به گزینش منتقدان «ورایتی»

فیلم هایی که آندری زویاگینتسف می سازد ابعاد بی رحمانه فساد در روسیه امروز را واکاوی می کند و از آنجایی که اجازه ندارد بسیاری از مسایل را صریح و بی پرده به نمایش بگذارد، دست به دامن زبان اشاره و استعاره می شود و درامی شاعرانه را بر پرده سینما به تصویر می کشد.

هفتادمین جشنواره بین‌المللی فیلم کن بعد از پشت سر گذاشتن ماراتنی ۱۲ روزه به کار خود آخر داد. فیلم «مربع» بروزترین ساخته روبن اوستلوند کارگردان سوئدی جایزه نخل ط

بعد از درام تحسین شده است «لویاتان»، بروزترین فیلم بلند کارنامه کارگردان ۵۳ ساله روس روایتگر داستان زوجی است که در شرف طلاق گرفتن هستند و رابطه ارزش به چنان نقطه ای از نفرت و بیزاری زهرآلودی رسیده که پسر ۱۲ ساله ارزش قربانی بی اعتنایی های والدینش می شود.

این فیلم ۱۲۸ دقیقه ای راجع به بحران همدلی است که طبقه میانگین روسیه را تبدیل به منطقه ای جنگی میان مردان و زنان کرده هست. زویاگینتسف در مقام کارگردان مضامین مورد نظرش را چنان دقیق، حزن انگیز و فراگیر به تصویر می کشد که از مرزهای ملی فراتر می رود و با تماشاگران سراسر دنیا ارتباط برقرار می کند. فیلمساز روس با دریافت جایزه هیات داوران هفتادمین جشنواره فیلم کن، دست پر به منزل بازگشت.

مربع ‎/ The Square

هدف شما از سینما رفتن چیست: آیا در جست وجوی آسودگی و آسایش خاطری هستید که با تماشای محصولی سرگرم کننده شما را از بند واقعیت آزاردهنده می رهاند یا خوش تان می آید در مقام تماشاگر به چالش کشیده شوید؟ مشابه همین پرسش را با بازدیدکنندگان موزه ها می توان مطرح کرد: آیا صرفا آرزوی تماشای تصویرهای قشنگ را دارید، یا کشف ایده هایی که پشت آثار هنری مهم تر قرار دارند؟

تصویرهای ، ۹ فیلم محبوب کن ۲۰۱۷ به گزینش منتقدان «ورایتی»

روبن اوستلوند از موزه هنرهای مدرن، به مثابه صحنه ای بی عیب و نقص جهت به تصویر کشیدن آخرین هجو اجتماعی اش استفاده کرده هست. به این ترتیب، کارگردان سوئدی در فیلم جدیدش مجموعه ای از پرسش ها را راجع به روابط انسانی و نقش هنر در عبور از موانع مطرح می کند. درام کمدی «مربع» که به عنوان برنده جایزه نخل طلای کن ۲۰۱۷ اعلام شد، به مراتب جاه طلبانه تر از «فورس ماژور» فیلم قبلی اوستلوند است.

هفتادمین جشنواره بین‌المللی فیلم کن بعد از پشت سر گذاشتن ماراتنی ۱۲ روزه به کار خود آخر داد. فیلم «مربع» بروزترین ساخته روبن اوستلوند کارگردان سوئدی جایزه نخل ط

پروژه فلوریدا ‎/ The Florida Project

بعد از فیلم درخشان «نارنگی» که با گوشی آیفون فیلمبرداری شده است بود، نخستین ساخته بلند ارزش بیکر روایتگر قصه ای است که در به نمایش گذاشتن عواطف انسانی کم نظیر به نظر می رسد.

تصویرهای ، ۹ فیلم محبوب کن ۲۰۱۷ به گزینش منتقدان «ورایتی»

این کارگردان امریکایی با فاصله گرفتن از شیوه های سنتی روایت و قصه گویی، به شیوه ای جسورانه تار و پود داستان فیلم جدیدش را به صورت تلفیقی از حکایت و بداهه به تصویر کشیده است.

این فیلم از مخاطب می خواهد به کسانی که زندگی های ویران و از هم فروپاشیده دارند، به دیده همدلی و شفقت نگاه کند. همزمان، بیکر تماشاگر فیلمش را به همراهی با ماجراجویی های دوران کودکی دعوت می کند. این درام ۱۱۵ دقیقه ای در بخش جنبی «دو هفته کارگردانان» جشنواره فیلم کن روی پرده رفت.

سوارکار ‎/ The Rider

کلویی ژائو کارگردان زن چینی در بروزترین فیلم بلند خود، تصویری کاملا غیر منتظره و متفاوت با آن چه که از زندگی امریکا تاکنون ترسیم شده، ارایه داده هست. تک تک لحظه های این درام ۱۰۴ دقیقه ای به اندازه درام مستقل «مهتاب» فیلم تحسین شده است پارسال، قدرتمند و منحصر به فرد است.

بعد از «آوازهایی که برادرم یادم داد»، بروزترین فیلم ژائو هم در بخش «دو هفته کارگردانان» کن به نمایش درآمد و جایزه سینمای هنری را برایش به ارمغان آورد. داستان فیلم راجع به یک کابوی جوان است که بعد از آسیبی مرگبار به سرش، به جست وجوی هویتی تازه می رود تا به معنای جدیدی از مردانگی در قلب امریکا دست یابد.

چهره ها روستاها ‎/ Visages Villages

جدیدترین فیلم مستند انیس واردا فیلمساز مستقل فرانسوی که در بخش خارج از مسابقه جشنواره کن روی پرده رفت، موفق به دریافت جایزه چشم طلایی جشنواره هفتادم شد.

واردا و همکار فیلمسازش ژان رنه ۳۳ ساله در سفری به مناطق روستایی سراسر فرانسه، با طبقه کارگر حال حاضر این کشور گفت وگو کرده اند. واردا همچنان در سن ۸۸ سالگی خستگی ناپذیر به نظر می رسد. او با خلق مستندی غریب و در عین حال سیاسی، دست به ساخت اثری جسورانه زده که هر لحظه اش با اتکا به شانس و اقبال رقم خورده است.

کشتن گوزن مقدس ‎/ The Killing of a Sacred

آخرین فیلم یورگوس لانتیموس کارگردان یونانی به هیچ وجه مناسب افراد دل نازک و حساس نیست. از همان سکانس آغازین که در آن، کالین فرل در نقش یک جراح قلب خبره مشغول جراحی بر روی حساس ترین عضو بدن انسان نشان داده می شود، پیداست که با فیلمی تلخ و خشن روبه رو هستید.

لانتیموس در شیوه ساخت بروزترین فیلم خود بسیار وامدار و تاثیرگرفته از اساتیدی همچون استنلی کوبریک (به خاص «تلالو») و مشاییل هانکه («بازی های مسخره») هست. اگرچه، قدرت حقیقی فیلم در پیوندش با تراژدی یونان باستان عیان می شود؛ جایی که افسانه افیژنی چنان مدرن و امروزی شده است که می تواند مخاطب دنیای معاصر را به سوی رسوایی و ویرانی سوق دهد.

این فیلم که در بخش رسمی جشنواره کن روی پرده رفت، جایزه عالی ترین فیلمنامه را جهت لانتیموس و افتیمیس فیلیپو همکار فیلمنامه نویسش به ارمغان آورد. با وجود این که فیلم جهت بیش تر مخاطبان عادی بسیار سنگین است ولی جایگاه لانتیموس را به عنوان یکی از بااستعدادترین و سازش ناپذیرترین کارگردانان حال حاضر سینما تثبیت می کند.

گوشت و شن ‎/ Carne y Arena

جدیدترین اثر الخاندرو گونزالس ایناریتو که یک اینستالیشن شش و نیم دقیقه ای هست، تجربه ای بی نظیر را در دنیای واقعیت مجازی جهت مخاطبش فراهم ساخته هست. فیلمساز مکزیکی برنده اسکار از طریق تجربه ای الهام بخش، مخاطب خود را به دنیای پناهجویان می برد و همزمان، انقلابی شگرف و مبهوت کننده را در دنیای واقعیت مجازی به نمایش می گذارد.

مخاطب به تنهایی وارد اتاقی وسیع و تاریک می شود و خودش را پابرهنه روی شن های صحرا می یابد، در حالی که به تماشای مهاجرانی ایستاده که به سوی مرز سرازیر هستند.

مخاطب یا می تواند به آنها محلق شود یا در کنارشان قدم بزند. هنگامی که هلی کوپتر گشت مرزی از آسمان فرود می آید، اتفاقی شوم رخ می دهد و مهاجران یک به یک دستگیر می شوند. سراسر این تجربه به قدری ویرانگر، تشویش آمیز و زنده است که با نسخه متحول شده است خودتان از آن خارج می شوید و حس می کنید مدیومی کاملا تازه و پرطرفدار متولد شده است است.

عاشق دوگانه ‎/ L’Amant Double

این درام فرانسوی که در بخش مسابقه جشنواره کن به نمایش درآمد، تنها فیلمی بود که تجربه ای به معنای واقعی لذت بخش را به تماشاگران حاضر در سالن انتقال یافته کرد؛ یک تریلر باعشق و پیچیده به سبک کارهای برایان دی پالما که مخاطب را به تماشای هیجانی ناب بر پرده سینما دعوت می کند.

جدیدترین ساخته فرانسوآ اوزون فیلمساز فرانسوی را باید در دستیابی به هدفی که دنبال می کند کاملا موفق دانست. این فیلم ۱۱۰ دقیقه ای همچنین در حکم بازگشت فیلمساز جنجال ساز به فرم هست؛ کسی که در سال های اخیر از مسیر مهم اش منحرف شده است بود.

تو هیچ وقت واقعا اینجا نبودی ‎/ You Were Never Really Here

در سال ۱۹۷۶، فیلم «راننده تاکسی» مارتین اسکورسیزی برنده جایزه نخل طلای کن شد و از چهار دهه پیش به این سو، معدود فیلمسازانی بودند که با محوریت خشونت های شهری فیلمی را روی پرده سینما آوردند. لین رمزی کارگردان اسکاتلندی با اعتماد به این که مخاطبش این ژانر را به خوبی می شناسد، نسخه ای پیشرو و آوانگارد از همان فیلم را با برداشتی مدرن به تصویر کشیده است.

خواکین فینکس با ریش هایی بلند و صورت ای وحشت خورده از جنگ، به نظر می رسد کاملا در نقش «جو» فرو رفته هست؛ شخصیتی آزار دیده شبیه به «تراویس بیکل» کهنه سرباز جنگ که جهت نجات دختر نوجوان یک سیاستمدار استخدام می شود. ولی داستانی که رمزی روایت می کند پا فراتر می گذارد و به واکاوی روح زجرکشیده کسی می پردازد که شاهد تاریک ترین قسمت های وجود انسان بوده و حتی قرار است با حقیقتی تاریک تر روبه رو شود.

برترینها

واژه های کلیدی: تصویر | جایزه | سینما | مخاطب | نمایش | تصویری | سینمای | فیلمساز | جشنواره | کارگردان | کارگردان زن

تصویرهای ، ۹ فیلم محبوب کن ۲۰۱۷ به گزینش منتقدان «ورایتی»

تصویرهای ، ۹ فیلم محبوب کن ۲۰۱۷ به گزینش منتقدان «ورایتی»

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs