دهان ایران حیوان نمایش ایرانی اخبار فرهنگی و هنری

دهان: ایران حیوان نمایش ایرانی اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار گوناگون علت کج شدن برج «پیزا» چیست؟

یکی از بناهای مهم و مشهور دنیا برج پیزا است که راز و رمزهایی در خصوص نحوه ساخت آن وجود دارد.

علت کج شدن برج «پیزا» چیست؟

علت کج شدن برج «پیزا» چیست؟

عبارات مهم : طراحی

یکی از بناهای مهم و مشهور دنیا برج پیزا است که راز و رمزهایی در خصوص نحوه ساخت آن وجود دارد.

به گزارش برترین ها، همه بناهای مهم و مشهور دنیا طراحی دقیقی نداشته اند. یک نمونه اش برج معروف پیز است که از ابتدا قرار بوده یک برج صاف و بلند باشد ولی به علت اشتباه معماران، کج شده است و همین نقص در شهرتش تاثیر داشته است.

البته برج پیزا تنها برج کج دنیا نیست ولی مشهورترین آنها لقب گرفته هست. از آنجا که پیزا در کشور ایتالیا واقع شده است و محل رفت و آمد توریست هاست، جهانگردان و افراد متفاوت تشویق می شوند تا در دیدار از جاذبه های توریستی به این برج عجیب هم سری بزنند. با این بنا زیاد آشنا شوید و در مورد پیچ و خم های معماری اش زیاد بدانید.

شناسنامه پیزا
اسامی: برج پیزا، برج کج پیزا، برج ناقوس پیزا

سال تولد: ۱۱۷۳ میلادی

علت کج شدن برج «پیزا» چیست؟

محل تولد: شهر پیزا، ایتالیا

طول مدت طراحی و ساخت: شروع ۱۱۷۳، آخر ۱۳۷۲ میلادی

ارتفاع اولیه: ۶۰ متر

ارتفاع فعلی: ۵۶.۶۷ متر ارتفاع بالاترین بخش و ۵۵.۸۶ متر ارتفاع پایینی قسمت کج شده

تعداد پله ها: ۲۵۱

وزن: ۱۴۵۰۰ تن

قصه کج شدن پیزا از کجا شروع شد؟
در سال ۱۱۷۳ مهندسی به نام بونانو پیزانو نخستین سنگ مرمر برج را بنا نهاد. از آنجا که در زیرزمین این منطقه آب فراوانی وجود داشت بونانو قادر بود که پی سازه را فقط تا ۱۰ فوت پایین تر از سطح زمین حفر کند. به محض این که نخستین طبقه برج به آخر رسید و تا ارتفاع ۱۲ متر اوج رفت؛ کج شدن و پایین رفتن آن شروع شد. سال ها بعد این برج زیر نظر معماران و مهندسان دوران های متفاوت ساخته شد و معماران در تلاش بودند با عوض کردن ارتفاع بخش شمالی و جنوبی سازه، کج بودن آن را برطرف کنند.

اما هیچ کدام از این روش ها موثر نبود و برج پیزا همچنان به صورت کج اوج می رفت. مدتی هم ساخت آن متوقف شد تا آخر معماری به نام جیووانی پیزانو توانست کار ساخت و ساز را به آخر برساند و این برج کج را افتتاح کند. برج پیزا در طول این سال ها حوادث زیادی را شاهد بوده ولی این شانس را داشته که در دوران جنگ از تخریب ها مصون بماند و آینده نگری می شود که حداقل تا سه قرن دیگر می تواند یکی از جاذبه های توریستی کشور ایتالیا باشد.

علت کج شدن پیزا چه بود؟
گروهی از مردم بر این باور هستند که برج پیزا به طور عمدی کج ساخته شده است تا زیاد مورد توجه توریست ها قرار گیرد ولی این باور درست نیست. داستان کج شدن برج پیزا به قرن ۱۲ میلادی و وقت ساخت آن مربوط می شود. درواقع اهالی شهر پیزا تصمیم گرفتند در کنار کلیسای بزرگشان، برجی هم داشته باشند تا ناقوس ها بر فراز آن به صدا درآیند ولی به علت نامناسب بودن پی زمین و نرم بودن بیش از حد یک سمت برج، سازه قادر به تحمل وزن برج نبود و به تدریج کج شد. قبل از این که برج در قرن ۱۴ کامل شود این کج شدن همچنان ادامه داشت و زیاد کردن یافت تا آخر بعدها این مسئله به واسطه تلاش های معماران در قرن ۲۰ و ۲۱ تا حدودی کنترل شد.

معماران آن چه کسانی بودند؟
معماری برج پیزا براساس معماری قرون وسطی و به سبک رومی هست. گفته می شود که چند معمار و مهندس در طراحی این بنا همکاری داشتند. بونانو پیزانو، جراردو دی جراردو، جیووانی پیزانو، جیوانی دی سیمونه از جمله این طراحان و مهندسان هستند. علاوه بر این زیاد مصالح به کار گرفته شده است در برج پیزا سنگ های مرمر سفید رنگ هستند که در شب به کمک سیستم نورپردازی جالب، منظره قشنگی را ایجاد می کنند.

یکی از بناهای مهم و مشهور دنیا برج پیزا است که راز و رمزهایی در خصوص نحوه ساخت آن وجود دارد.

واژه های کلیدی: طراحی | معماری | معماری | میلادی | ایتالیا | ایتالیا | اخبار گوناگون

علت کج شدن برج «پیزا» چیست؟

علت کج شدن برج «پیزا» چیست؟

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs